Tasarla Web İnternet Hizmetleri - Hizmet-detay
E-Ticaret

E-Ticaret

 

E-ticaret sitesi açıldıktan sonra en çok dikkat edilmesi gereken konu sitenin tasarımıdır. Özgün bir tasarım e-ticaret sitesi üzerinden yapılacak satışları %20-30 oranlarında arttırmaktadır. Özgün bir tasarım ile açılan bir site nasıl olur da satışları bu kadar çok arttırabilir diye sorabilirsiniz. Dilerseniz bu sorunun cevabını hemen verelim.

Tasarımın şık, düzenli ve teknolojiye hitap edilerek dizayn  edilmesinin en büyük getirilerinden biri müşteri güveninin kazanılmasıdır.  Yani alışveriş yapan müşteriler, kendi içlerinde yaşadıkları tereddütleri ortadan kaldırmaktadırlar. Fark yaratan bir tasarıma sahip olmanın bir diğer getirisi ise akılda kalıcı olmasıdır. Kullanıcı güveni kazanmış ve aynı zamanda akılda kalıcı, yaratıcı bir tasarıma sahip olan sitelerin tekrar tekrar ziyaret edildiği yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Bir e-ticaret sitesinin tasarımı, marka olma yolunda atılan ilk adımdır denebilir. Bütün bunların yanı sıra, özel olarak yapılan bir e-ticaret tasarımı, sitenin daha kolay kullanılmasını sağlamakta ve kolay kullanım sayesinde yine satışların arttırılmasına sebep olmaktadır.

E-TİCARET SİTESİ TASARIM ÖZELLİKLERİ NASIL OLMALIDIR

Yukarıda anlatılan tasarım özelliklerinin, bir e-ticaret sitesinde satışları nasıl arttırdığını, alt başlıklar halinde incelemek gerekirse;

1 – Müşteri güveninin kazanılması

İnternet kullanıcıları online alışveriş siteleri üzerinden ürün almadan önce, içlerinde hiç bir tereddütün kalmamasını isterler. Yani ürün almadan önce mağazaya güvenmelidirler. Bunu sağlamanın ise 3 koşulu vardır. Bu koşullardan ilki sitede kullanılan güvenlik önlemleridir. Kullanılması gereken güvenlik önlemleri sırası ile SSL şifreleme sistemleri, 3D Secure, Firewall, IPS, IDS, Raid5 güvenlik sistemleridir. İkincisi ise iletişim bilgilerinin açık ve net bir şekilde paylaşılarak, online destek verilebiliyor olmasıdır. Yani müşteri bilgi almak istediğinde, yetkili biri ile muhatap olabilmelidir. Üçüncü koşul ise site tasarımıdır. Teknolojiyi yakından takip eden, şık ve kaliteli bir tasarıma sahip olunması gerekir. Örnek olarak T-Web tasarım ekibi tarafından yapılan temaların yer aldığı E-ticaret Tasarımsayfasını ziyaret edebilirsiniz.

2. Tasarımın akılda kalıcı olması

Bugüne kadar marka olmuş firmalara bakıldığında ilk göze çarpan, sitelerinin tasarımıdır.Kendine özgü tasarıma sahip olan siteler, müşteriler tarafından tekrar ziyaret edilerek alışveriş yapılan siteler arasında yer almaktadırlar. Bunun en büyük sebebi, akılda kalıcı tasarıma sahip olan siteden ürün alındıktan sonra, yeni bir ihtiyaç duyulduğunda  gerek tasarım gerekse alan adı ile ilgili sitenin tekrar kendini hatırlatabiliyor olmasıdır. Bu arada bir e-ticaret sitesinde sahip olunan alan adının da, yapılan satışlara büyük etkisi bulunmaktadır. Dilerseniz bu makale aracılığı ile E-ticaret Sitelerinde Etkili Alan Adı Seçimi konu başlıklı makaleyi de okuyabilirsiniz.

3. Site kullanımının kolay ve rahat olması

İnternet kullanıcıları, özellikle internetten alışveriş yapan tüketiciler site içerisinde almak istedikleri ürüne hemen ve kolayca ulaşmak isterler. Aksi taktirde siteden ürün almadan çıkmaktadırlar. Örnek vermek gerekirse e-ticaret sitenizde HP EliteBook markasında bir bilgisayar satıyorsunuz. HP EliteBook marka bilgisayar almak isteyen kullanıcının sitenize girdiğinde bu ürünü saniyeler içerisinde bulabiliyor olması gerekir. Gerek kategori gerekse de arama alanından bu ürüne hemen ulaşılması alınma olasılığı arttırmaktadır. Eğer sizin siteniz kullanıcıyı uğraştırıyor ise ürüne ulaşabilmek için, alım yapılmadan siteden çıkılmaktadır.

Kolay ve rahat kullanımın yanı sıra ürün detay sayfanızın tasarımı da satışlarını doğrudan etkileyen bir özelliktir. Ürün resimleri kullanıcıların en ince ayrıntısına kadar incelebilir olma özelliğe sahip olmalıdır. Yorum alanları, puanlama alanları, varsa ürün video alanı müşterilere sunulmalıdır. Ürün resimleri slider halinde olmalı, ve üzerine gelince yakınlaştırılabilmelidir. Satın al butonu hemen ulaşılabilir bir alanda ve göze çarpan renklerden oluşmalıdır. E-ticaret Sitelerinde Ürün Görsellerinin SEO’ya Etkisi Nedir konu başlıklı makale dikkatinizi çeken konular arasında yer alabilir.

Kaliteli E-ticaret Sitesi Tasarım Özelliklerine Sahip Site Referansları

T-Web profesyonel bir e-ticaret yazılım paketidir. T-Web tasarım ekibi ile birlikte kaliteli ve şık tasarımların geliştirilmesine öncü olmuş bir pakettir. T-Web  e-ticaret paketi satın alarak sanal mağaza kuran işletmeler, isterlerse kendileri isterlerse de T-Web ekibi ile birlikte çalışarak, hayallerinde bulunan alışveriş sitesi tasarımını e-ticaret sitelerine entegre edebilmektedirler.